Agrega Bülteni Dergisi 11. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 11. sayısıyla sizlerle buluşuyor. Agrega Bülteni – Sayı 11

ÇED İZLEME VE ÇEVRE DENETİMİ DAİRESİ BAŞKANI ZİYARET EDİLDİ

17 Ekim 2018 tarihinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Dairesi Başkanı Sayın Barış Ecevit AKGÜN, Çevre ve İSG Komite üyelerimiz tarafından ziyaret edildi. Yapılan görüşmede sektörümüzün çevre denetlemelerinde yaşadığı problemler aktarılarak Bakanlık ile beraber yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ ANKARA’DA TOPLANDI

15 Ekim 2018 Pazartesi günü, derneğimizin de üyesi olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Madencilik Meclisi toplantısı gerçekleştirildi. Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu üyesi Sayın Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU, TOBB yönetimi adına toplantıya katılım gösterdi. Sayın KARAMEHMETOĞLU toplantıda konuşulan sorunlarla ilgili TOBB Yönetim Kurulu’na sunum yapacağını iletti. Ayrıca alt komite çalışmaları hakkında komite başkanları tarafından bilgi verildi. Sektör sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

MADENLERDE GÜVENLİK KÜLTÜRÜ (MAGÜK) PROJESİ

15 Ekim 2018 Pazartesi günü, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) konferans salonunda, Maden Güvenlik Kültürü (MAGÜK) projesi amaç ve yöntem tanıtımı yapıldı. Sektör yöneticilerinin konu ile ilgili bilgilendirildiği toplantıya AGÜB olarak katılım gösterdik. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde yürütülen projeye gerekli katkıyı sağlamak üzere, konuyu Çevre ve İSG komitemizin gündemine taşıdık.

YAPI ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİ FEDERASYONU (YÜF) TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

12 Ekim 2018 Cuma günü, üyesi olduğumuz Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Yönetim Kurulu toplantısı, Türkiye Hazır Beton Birliği ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda beton yollar ve beton gürültü bariyerleri üzerine yapılan çalışmalar değerlendirildi. 26 Şubat 2019 tarihinde Genel Kurul yapılması, aynı gün üst düzey bir bürokratın da davet edileceği yemekli sektör toplantısı düzenlenmesine karar verildi.

MADEN SEKTÖR SORUNLARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

4 Ekim 2018 Perşembe günü, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nde, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Mithat CANSIZ’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen maden sektör sorunlarının değerlendirildiği toplantıya, AGÜB olarak katılım gösterildi. Sn. CANSIZ, yeni hükümet sisteminin devreye girmesiyle birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak, madencilikle ilgili sorunları iyileştirme noktasında sürece azami hız kazandıracaklarını ifade etti. Yapılan iyileştirmelere, çıkarılan yönetmeliklere değinerek maden bölgesi ilanı ile büyük bir problemin çözüldüğünü belirtti. Maden Kanunu’nda yapılacak bazı değişikler olacağını ve bununda önümüzdeki günlerde torba yasa ile çıkartılacağını dile getirdi. Ruhsat bedelleri, idari para cezaları

TEKNİK KOMİTEMİZ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

14 Eylül 2018 Cuma günü dernek merkezimizde Teknik Komite toplantısı gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Şevket KORUÇ, Yönetim Kurulu üyelerimiz Melih ÇELİKKOL, Cem SÜREK, üyelerimiz Sinem ERİŞİŞ, Emre SAVAŞ ve Emin İLHAN’ın katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda orman arazi izin bedellerinin sektörümüze olan etkisini belirlemek üzere yapılacak çalışmanın yol haritası belirlendi.

ÇEVRE VE İSG KOMİTESİ 6. TOPLANTISI YAPILDI

6. Çevre ve İSG Komite toplantısı, 7 Eylül 2018 Cuma günü, üyemiz Bursa Beton’un Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantı sonrası komite üyeleri tarafından, Bursa Beton’un Kayapa bölgesinde faaliyet gösteren agrega işletmesi ziyaret edildi. Kısa süre içerisinde önemli faaliyetleri gerçekleştiren ve yeni hedefleri belirlenen komitemizin bir sonraki toplantısının 24 Ekim 2018 Çarşamba günü AGÜB çalışma ofisinde gerçekleştirilmesine karar verildi.  

AGGREGATES BUSİNESS – TÜRKİYE AGREGA PAZARI HAKKINDA BİR DEĞERLENDİRME

Aggregates Business Europe dergisinin Temmuz-Ağustos sayısında, Türkiye agrega pazarı ile ilgili yazımız yayınlanmıştır. Yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://digital.aggbusiness.com/2018/europe/jul-aug/html5/index.html?&pn=17&locale=TRK  

BAKAN YARDIMCISI SAYIN MİTHAT CANSIZ’A TEBRİK ZİYARETİ

15 Ağustos 2018 Çarşamba günü, madencilik sektörünün önemli sivil toplum kuruluşlarından Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB), Türkiye Madenciler Derneği (TMD), Altın Madencileri Derneği (AMD), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EİB), İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), T. Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) yönetim kurulu başkanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ’a tebrik ziyaretinde bulundu. Yapılan görüşmede Maden İşleri Genel Müdür Vekili Yinal YAĞAN, Orman Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya MERE ve İzin İrtifak Daire Başkanı Ahmet ÇELİK’te yer aldılar. Madencilik sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren ortak bir