Bazı şeyler günlük hayatımızda o kadar çok kullanılır ve karşımıza çıkar ki onların önemini fark etmez hale geliriz. İşte agrega da böyle bir şeydir. Agreganın önemi anlatmakla bitmez. İnşaat sektöründe ve birçok sanayide kullanılan kırılmış ve elenmiş taşın (kırma taş) teknik adı agrega’dır.

Agrega, modern ve kaliteli yaşam için gereklidir. Ulaşım, rahatlık, güvenlik ve sanayi için çok önemlidir. Taş devrinden günümüze insanların hayatlarında değişmeyen tek şey taş kullanımıdır; üstelik taşa olan ihtiyaç her gün artmaktadır. Bu boyama kitabının amacı çocuklara agreganın önemini, kırma taşın ve kırma kumun kullanıma sunulmadan önce hangi aşamalardan geçerek üretildiğini öğretmektir.

Hayatımızı kolaylaştıran yollar, köprüler, binalar, okullar, hastaneler, evler, camiler, barajlar, havaalanları, limanlar, demiryolları, kısaca yaşadığımız alanları oluşturan altyapının tamamı agrega ile inşa edilir. Her türlü inşaatta agregaya ihtiyaç duyulur. Evlerimizin ve okullarımızın temellerini oluşturan betondan, üzerinde koşup oynadığımız okul bahçelerinden, yürüdüğümüz kaldırımların ve inşaatların yapımında agrega kullanılır.

Gübre, yem, kağıt ve boya yapımında hatta diş macunu ile ilaç sanayinde agrega kullanılır. Günümüzde giderek daha fazla teknoloji kullanımı ile karşılaşıyoruz. Ancak taş devrinden kalan taş kullanma ihtiyacımız giderek artıyor. Araçların, trenlerin ve uçakların çalışabilmeleri için, bilgisayar ve cep telefonu üretilen fabrikalarda bugün hala taşa, yani agregaya ihtiyaç vardır. Çevremize baktığımız zaman agrega (kırma taş) ve agrega kökenli (çimento) yapı malzemelerinin yüzyıllardır her yerde kullanılmış olduğunu ve nüfus artıkça kullanımının giderek arttığını görüyoruz.

Gördüğünüz gibi agreganın günlük hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Yer altından çıkarılan diğer madenlere kıyasla kullanıcılar tarafından en ucuza satın alınabilen maden agregadır. Yaşamımızın her alanında kullanmak zorunda olduğumuz bu madeni, halkımızın ihtiyaçları için düşük fiyatla üretmeye devam edebilmek amacı ile agrega madenlerinin köylerde ve şehirlerde yaşayan tüketicilere yakın alanlarda olması gerekir. Aksi takdirde inşaatlarda kullanılan agregayı uzaktan getirmek kullanıcılara yani, hepimize çok pahalıya mal olur. Agreganın hayati önemini kabul etmeli ve agrega madenlerinin (taş ocaklarının) bulundukları bölgeye sağladığı avantajları unutmamalıyız.

Hepimizin ortak isteği; yaşam alanlarımızın modernleşmesi, ülke ekonomisinin güçlenmesi, hızla artan nüfusa yetecek kadar ev, okul, hastane, yol ve diğer hayati yapıların sağlam bir şekilde inşa edildiğini görmektir. Umarız çocuklarımız bu boyama kitabını zevk ile boyar. Herkes yaşadığı bölgede faaliyet gösteren agrega madencilerinin çalışmalarını öğrenmeli ve agreganın gelecek nesiller için ne kadar önemli olduğunu idrak etmeli.

Çalışmalarımızı yakından izlemek ve bir agrega madenini çalışırken ziyaret etmek isterseniz bizi arayabilirsiniz.