Doğukan Demir
Kemalpaşa Cad. No:19 Işıkkent - İzmir
0 (232) 472 0172 - 0 (232) 472 1050
 

Çimentaş, Ege Bölgesinin ilk Çimento Fabrikası olarak 1950 yılında İzmir’de kurulmuştur.

Günümüzde Çimentaş, üretim kapasitesi açısından Türkiye’nin en büyük çimento grupları arasında yer almaktadır. Çimentaş, stratejik olarak Ege ve Marmara Bölgeleri gibi en büyük iç pazarlarda konumlanmış olduğu gibi, ülkenin doğusunda yer alan Kars ve Elazığ gibi gelişen pazarlarda da yer almaktadır.

İzmir’deki üretim tesisinin Limana olan yakınlığı ihracat pazarlarıı için kayda değer bir maliyet avantajı sağlamaktadır. Çimentaş ‘ın ihracat işinde önder bir konumda olmasının diğer nedeni doğudaki fabrikalarının Irak, Nahçıvan, Azerbaycan ve Suriye gibi komşu ülkelere olan statejik yakınlığıdır.

Yıl 1986,
Çimentaş, hazır beton üretmek ve ürünlerini çeşitlendirmek amacı ile Çimbeton‘u kurdu.

Yıl 1992,
Çimentaş, hisselerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda halka arzını başarıyla gerçekleştirdi.

Yıl 1996,
Coğrafi kapsamı genişletmek amacı ile Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Kars Çimento satınalındı.

Yıl 2001,
Italya’nın başlıca çimento üreticilerinden ve Caltagirone Grubu’nun üyesi olan Cementir Holding, Çimentaş hisselerinin %98 ini satınaldı.

Yıl 2005,
Çimentaş, Trakya bölgesinde bulunan Lalapaşa Çimento’nun varlıklarını satınaldı.

Yıl 2006,
Çimentaş, Güneydoğu Anadolu pazarına girebilmek amacı ile Elazığ Çimento hisselerinin %100’ünü satınaldı.

Yıl 2008,
Çimentaş yıllık 5,0 milyon ton çimento ve 2,8 milyon m3 hazır beton üretim kapasitesine ulaştı.
Çimentaş sosyal ve eğitim faaliyetlerine de önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Grubun hizmet şirketi olan Destek A.Ş. gerek Grup şirketlerine gerekse üçüncü kişilere; catering, dış temin ve taşeronluk ile hizmetleri vermekte ve benzin istasyonları işletmektedir. 1987 yılından bu yana Destek A.Ş.’nin elde ettiği gelirler Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı’na finansal destek sağlamak amacıyla kullanılmakta ve bu Vakfa tahsis edilmektedir.

Işıkkent Lisesi (Işıkkent Eğitim Kampusü) Çimentaş Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın finansal destekleri sayesinde 1988 yılında kurulmuş olup, eğitimdeki gelişmiş ve araştırmacı yaklaşımı ile tanınmaktadır. Bu amaçla, uygun tesislerle donatılmış bir kampüs inşaa edilmiştir.

Çimentaş Grubu, Atletizm ve Ritmik Cimnastik alanlarında ulusal ve uluslararası başarılara imza atan Çimentaş Amatör Atletizm Kulübünü de 1987 yılından beri desteklemektedir.

Vizyon
OPERASYONEL MÜKEMMELİK ile pazar konumumuzu güçlendirmek ve en çevik ve karlı çimento çözüm sağlayıcısı olmak.

Misyon
Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyacak çimento ve hazır beton çözümleri üreterek, atık yönetimimizin sinerjisini de kullanarak, çevre bilinci ile sosyal sorumluluk alanlarında öncü olmak.