16. Olağan (Mali) Genel Kurul 30 Mart 2018 Cuma günü saat 14:00’te dernek merkezimizde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan Genel Kurul Başkan Şevket KORUÇ’un açılış konuşmasıyla devam etti. Açılış konuşmasında geçtiğimiz senenin sektörümüz açısından bir değerlendirmesini yaptı. Başkan KORUÇ “Kanun ve yönetmeliklerin bu kadar hızlı değişmesi yatırımcıların ruhsat güvencesi ile ilgili tereddütlerini arttırmaktadır. Gelişen teknolojiye uygun bir şekilde, çevreci bir anlayışla, iş güvenliğini önceleyen bir sektör olmak artık zorunluluk haline gelmiştir. Tüm bu yatırımların yapılabilmesi ise ruhsat güvencesi ile doğrudan bağlantılıdır.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Şevket KORUÇ, AGÜB’ün çalışma komiteleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. “Madencilik sektöründeki gücümüzün farkına varmak, AGÜB’ü daha etkin kılmak ve sektör yararına olan her konuda kullanmak adına desteklerinizi esirgememenizi rica ediyorum. Yönetim Kurulu toplantılarımız her üyemize açık olarak gerçekleştirilmektedir. Bu toplantılara yönetim kurulumuzda olmasanız da katılabilir fikirlerinizi beyan edebilirsiniz. Her bir üyemizin düşüncesi bizim için ayrı bir önem taşımaktadır. Yönetmelik taslakları üzerinde teknik komitemiz çalışmalar gerçekleştirmektedir. Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği komitemiz yeni oluşmakla birlikte güzel projeler üretmektedir. Sizleri veya uygun gördüğünüz yöneticilerinizi hem Teknik Komitede hem de Çevre ve İSG komitesinde yer alarak Agrega sektörüne katkı sağlamaya davet ediyorum. Bu komiteler etkin kullanıldığında güzel sonuçlar alınabilir ve ileride sektöre yön veren bir çalışma grubuna dönüşebilir. “

Genel Kurul, Genel Sekreter Çağlar TANIN’ın 2017 faaliyet raporunun sunumuyla devam etti. Genel Kurul sonrasında Onursal Üyemiz Prof. Dr. Atiye TUĞRUL mevzuat ile ilgili gelişmeler hakkında AGÜB üyelerini bilgilendirdi. Ardından Weir Minerals sponsorluğunda düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelindi.