Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği Çalışma Komisyonları 01-04 Mayıs 2015 tarihlerinde AFYON’ da gerçekleştirilen toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sn. Şevket KORUÇ katılmışlardır.

6592 sayılı Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği çalışmaları 1-4 Mayıs tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yard. Sn. Nevzat Kavaklı başkanlığında, sektör temsilcilerinin de katılımı ile Afyon’ da gerçekleştirilmiştir. Ek’ te toplantıda görüşmeleri yapılan komisyonlara 8. Komisyon eklenmiştir. Yönetmelik içerikleri ekte (toplantılarda alınan notlarla birlikte) yer almaktadır.

Gerek Müsteşar Yard.  gerekse MİGEM bürokratları ile yapılan görüşmelerde;

Kanunun uygulamasına yönelik 3 farklı yönetmeliğin yayınlanacağı (ihale, yetkilendirilmiş tüzel kişilikler ve diğer konular için),

İhale yönetmeliğinin seçim öncesinde yayınlanması diğerlerinin ise seçim sonrasına kalacağı bildirilmiştir.

Çalışmalar esnasında AGÜB görüşleri kapsamında;

Agrega üretimi yapılan ruhsatların Valiliklerce belirlenen yeni bölgelere taşınmasını düzenleyen maddeye; yeni belirlenen alanlarda hazır beton/asfalt agregası üretimine elverişli rezervin görünür olarak (üç boyutlu) tespiti ve bu alanlarda yapılacak projelere göre üretimlerin gerçekleştirilmesi hususlarının yönetmeliğe ilavesi talep edilmiştir.

  • II-a ve c grubu ruhsatlar yeni kanunla birlikte ihale yapılarak verilecektir. Valiliklerin kısıtlama talep ettikleri alanlar MİGEM sistemine işlendiğinden ve bu alanlarda ihale yapılmayacağından, (kısıtlı alanlar dışında) ihale edilerek verilecek yeni II-a ve c grubu ruhsatlar için 7. Madde izinlerinin alınamaması halinde ihale bedelinin faizi ile hak sahibine iadesi talep edilmiştir. Böylece ihale edilerek verilen ruhsatların izin işlemlerinin kolaylaşacağı ve hızlanacağı öngörülmektedir.

Ayrıca yukarıda ifade edilen taleplerin yazılı olarak da Bakanlığa verilmesi Nevzat bey tarafından talep edilmiştir.

20150502_110907_resized 20150501_152822_resized