KONU: SEVK VE OTOMASYON SİSTEMİ

YER: MADEN YAPI AGREGA TESİSİ GEBZE

TARİH: ARALIK 2015

SEVK VE OTOMASYON SİSTEMİ

ÇALIŞMA SİSTEMİ VE SAHA UYGULAMASI

Maden yapı firmasına ait olan sevk ve otomasyon sistemi kurulu düzeni  tesis kontrolü ve sevkiyat kontrolü olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Sevkiyat bölümünde kırılan ve satılan malzemeler anlık, saatlik, günlük ve aylık olarak takip edilebilmektedir. Araç tanıma sistemi ile yapılan tartımlar araçları bekletmeden yapılmaktadır. Tartım,araç  şoförünü yönlendirmek için kullanılan trafik ışık sistemi ile daha verimli ve hızlı yapılabilmektedir. Yapılan tüm tartımlar bilgisayar veri tabanına eklenmektedir.

Tesis otomasyonu ise bilgisayar kontrollü plc sistemine dayanmaktadır. 1500 ton/saatlik  tesisin tüm kumandası bilgisayar ile yapılmaktadır. Arızaların tespitini kolaylaştıran, üretimin verimli olmasını sağlayan  ve kullanım kolaylığı sağlayan bu sistem tesis içindeki tüm makinelere ait motorları operatöre inisiyatif bırakılmaksızın motor akımları ile kontrol edebilmektedir.

Üretilen malzemenin tesisten yüklenmesinde; sıra olan nakliye araçları trafik ışıkları vasıtası kontrol edilip, herhangi bir sıra karışıklığına izin verilmemektedir. Yüklemenin verimli ve hızlı yapılması sağlanmaktadır.